
5PR na Europejskim Kongresie MŚP
2 października 2019
O PR w ochronie zdrowia
20 listopada 2020Jak wyrazić, żeby nie urazić? O sztuce komunikacji w ochronie zdrowia- szkolenie

Rola komunikacji w kontakcie z pacjentem zyskuje na znaczeniu. Coraz częściej podkreśla się fakt, że odpowiednie i empatyczne podejście do pacjenta wyrażone w rozmowie, przynosi wymierne korzyści zarówno choremu, jak i personelowi medycznemu. Umiejętność komunikowania się w zespole oraz wiedza, jak prawidłowo przekazywać choremu i jego rodzinie informacje o stanie zdrowia i podjętym leczeniu, ma znaczenie dla procesu terapeutycznego.
Świadomość posiadania odpowiednich kompetencji komunikacyjnych pozytywnie wpływa także na radzenie sobie ze stresem i stanowi element profilaktyki wypalenia zawodowego pracowników ochrony zdrowia.
Dlaczego warto?
Uczestnicy szkolenia nauczą się:
- Jak pozyskać pacjenta do współpracy i komunikować się w sposób satysfakcjonujący dla obu stron?
- W jaki sposób komunikować się z pacjentem będącym w kryzysie związanym z chorobą?
- W jaki sposób przekazywać trudne informacje o przebiegu leczenia i dalszym rokowaniu?
- Jak zakomunikować to, co najtrudniejsze bliskim pacjenta?
Dla kogo?
Szkolenie przeznaczone jest dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych otwartych na rozwój zawodowy oraz ceniących wysokie standardy pracy z pacjentem.
Metody pracy:
Szkolenie realizowane jest w formie naprzemiennych mini wykładów i ćwiczeń praktycznych. Prowadzone z zachowaniem standardów i metodyki kształcenia człowieka dorosłego. Szkolenia mają charakter treningowy: ćwiczenia w podgrupach, analiza przypadku oraz odgrywanie rozmów z pacjentami.
Program szkolenia:
Jak nawiązać relację z pacjentem i zachęcić go do współpracy?
- Komunikowanie się werbalne i niewerbalne- o czym wszyscy wiemy, a co warto stosować, by poprawić jakość relacji z pacjentem.
- Techniki poprawiające jakość komunikacji klinicznej z pacjentem.
- Narzędzia i metody podnoszące efektywność relacji lekarz/położna/pielęgniarka-pacjent.
- Emocje własne jako źródło informacji o jakości relacji z pacjentem, sposoby radzenia sobie.
Jak przygotować się na trudne sytuacje w kontakcie z pacjentem i jego rodziną?
- Choroba jako kryzys w życiu człowieka- etapy kryzysu, zachowania i emocje pacjentów, zasady postępowania.
- Narzędzia i sposoby przekazywania trudnych dla pacjenta informacji ( model SPIKES).
- Rozmowa z rodziną w kryzysie po stracie osoby bliskiej- zasady postępowania.
- Nie muszę być suberbohaterem-ochrona siebie w trudnych momentach.
Omówienie i podsumowanie szkolenia
Korzyści ze szkolenia
Celem szkolenia jest aktywne zapoznanie uczestników z tematyką w wybranym obszarze ochrony zdrowia. Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie potrafił zrealizować profesjonalnie zadania w oparciu o poznaną wiedzę i zdobyte umiejętności z obszaru szkoleniowego.
Wartością dodaną jest wzrost jakości świadczonych usług przez pracowników oraz profilaktyka wypalenia zawodowego.
O trenerze:
Psycholog, trener, psychoterapeuta z uprawnieniami do prowadzenia psychoterapii pod superwizją.
Ukończyła pięcioletnie studia ze specjalności psychologia kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży oraz psychologia kliniczna człowieka dorosłego na Wydziale Pedagogiki Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również Podyplomowe Studia Psychokorekcji Zaburzeń Zachowywania Dzieci i Młodzieży na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Absolwentka specjalistycznego szkolenia, akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne z Podstaw Psychoterapii Psychodynamicznej oraz II-letniej Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Ukończyła Szkołę Trenerów „ Metrum” w Katowicach rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Doświadczenie w pracy warsztatowej i terapeutycznej z dziećmi oraz dorosłymi zdobywała między innymi w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy Fundacji Gniazdo w Katowicach, Ośrodku Wsparcia dla Kobiet w Zabrzu, Ośrodku Pomocy Społecznej w Skoczowie.
Obecnie pracuje jako psycholog, specjalista trener symulacji medycznej. Wykładowca oraz trener na kursach podyplomowych dla pielęgniarek i położnych z zakresu komunikacji interpersonalnej i kontaktu z pacjentem.