Marka osobista lekarza – personal brand w służbie zdrowia

Personal brand, czyli marka osobista to, w dużym skrócie, nasz wizerunek w oczach innych. Innymi słowy, każdy z nas markę osobistą posiada. Dlatego warto świadomie budować swój wizerunek, by być postrzeganym w taki sposób, jaki jest dla nas najkorzystniejszy. Są branże, w których silna i dobrze zarządzona marka osobista jest szczególnie ważna. Dotyczy to m.in. zawodów zaufania publicznego, a takim niewątpliwie jest zawód lekarza i lekarza dentysty. Niezależnie od tego czy funkcjonujesz na prywatnym rynku medycznym czy pracujesz w państwowym systemie, dobrze zarządzona marka osobista może przynieść Ci wiele korzyści, nie tylko finansowych. Jeżeli to Cię nie przekonuje, być może argumentem będzie fakt, że dbając o swój personal brand, możesz zdziałać wiele dobrego dla swoich pacjentów.

Personal branding w ochronie zdrowia

Czy wiesz, co myślą o Tobie pacjenci? Jaką markę osobistą udało ci się, świadomie bądź nie, zbudować? Dla lekarza znalezienie odpowiedzi na te pytania jest dość łatwe. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, wejść na fora pacjentów czy media społecznościowe. To tam pacjenci szukają informacji o lekarzach i chętnie dzielą się własnymi doświadczeniami i opiniami. Jeśli do tej pory nie pracowałeś nad swoją marką osobistą nie miałeś żadnego wpływu na to, jakie treści na Twój temat pojawiają się w sieci. Czas wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swój wizerunek.

Budowanie marki osobistej lekarza

Wielu przedstawicieli branży medycznej uważa, że nie potrzebuje promocji. Niektórzy twierdzą, że ich profesjonalizm broni się sam. Często zakładają, że ich silna pozycja i uznanie w środowisku lekarskim przekłada się na ich postrzeganie wśród pacjentów. Tak jednak nie jest, do pacjentów rzadko bowiem docierają informacje z branżowych czasopism czy konferencji medycznych. Dlatego jeżeli chcesz zadbać o rozpoznawalność i pozytywny wizerunek wśród pacjentów musisz dać się poznać. Własna strona internetowa, media społecznościowe, obecność w programach telewizyjnych czy radiowych, publikacje na łamach popularnych gazet czy portali – to tylko niektóre z możliwości dotarcia z własnym przekazem do potencjalnych pacjentów.

Zanim zaczniesz, zastanów się CO i KOMU chcesz powiedzieć? Oraz JAKI wizerunek chcesz zbudować?

 1. Po pierwsze określ swój CEL. Być może jesteś na początku drogi i chcesz zbudować swoją pozycję zawodową. Jeśli prowadzisz indywidualną praktykę lekarską lub jesteś właścicielem przychodni, z pewnością potrzebujesz wyróżnić się na rynku, zadbać o stałe przychody i wzrost liczby pacjentów. Twoim celem może być także chęć edukacji pacjentów. Dzielenie się wiedzą i propagowanie profilaktyki. Do zrealizowania każdego z tych celów potrzebujesz silnej marki osobistej.
 2. Zdefiniuj grupę docelową. Kim są Twoi obecni i potencjalni pacjenci? Jakie mają potrzeby i czego oczekują? Gdzie szukają informacji? Im lepiej poznasz swoja grupę, tym bardziej efektywne będą Twoje działania.
 3. Określ jaką markę osobistą chcesz zbudować? Pamiętaj, że wizerunek, jaki chcesz zbudować, musi być autentyczny i spójny z Twoimi wartościami. Ludzie szybko wyczuwają fałsz. To oczywiste, że chcesz się pokazywać z najlepszej strony, ale wciąż – to ma być najlepsza wersja CIEBIE. Tylko tak zbudujesz wiarygodność i zaufanie niezbędne w komunikacji z pacjentami.
 4. Działaj!

Zacznij być widoczny. Obecnie nie ma lepszego i bardziej dostępnego miejsca dla budowania marki osobistej niż internet. Bądź obecny w mediach społecznościowych, pisz, nagrywaj filmy, dziel się wiedzą, odsłaniaj kulisy swojej pracy, zachęcaj do profilaktyki. Bądź cierpliwy – efekty wymagają czasu i systematyczności.

Dla kogo i kiedy warto się zdecydować?

W pracy lekarza dobra reputacja to podstawa. Dlatego każdy medyk powinien pracować nad swoją marką osobistą. Im wcześniej świadomie zaczniesz budować swój wizerunek, tym łatwiej będzie Ci osiągnąć satysfakcjonujący rezultat i go utrzymać. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć. Jeśli masz obawy, że nie znajdziesz czasu na dodatkowe działania, pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego samodzielnie. Agencje specjalizujące się PR i marketingu medycznym, takie jak 5PR, mogą pomóc Ci na każdym etapie budowania marki osobistej. Od stworzenia strategii po systematyczne, długofalowe działania.

 • Wspólnie nakreślimy punkt wyjścia i cele do osiągnięcia.
 • Określę mocne i słabe strony, zagrożenia i szanse.
 • Przygotuję schemat proponowanych działań, dobiorę narzędzia, które pozwolą na osiągnięcie najlepszych rezultatów.
 • Pomogę pozbyć się tremy przed wypowiedziami publicznymi i przed kamerą.
 • Pokażę jak radzić sobie z trudnymi pytaniami.
 • Doradzę gdzie i jak dzielić się wiedzą, by zdobyć pozycję eksperta i rozpoznawalność.
 • Zadbam o odpowiednie relacje z mediami.

Zapraszam do kontaktu: