marketing medyczny

Prowadzisz placówkę medyczną? 5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Branża medyczna rozwija się niezwykle dynamicznie. Jeżeli otwierałeś swój biznes kilka lat temu, pewnie zauważyłeś, że realia rynkowe są dziś zupełnie inne. Konkurencja wyrasta jak grzyby po deszczu, pacjenci zwracają uwagę już nie tylko na poziom leczenia, ale też łatwy kontakt, wygodę i oszczędność czasu. Nie jest też tajemnicą, że coraz więcej placówek korzysta z profesjonalnych usług agencji PR i marketingu.

Przeczytaj, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli nie chcesz zostać w tyle i mieć pewność, że pacjenci nie zaczną odchodzić do konkurencji.

Strona internetowa

Po pierwsze –  trzeba ją mieć. To podstawowa wizytówka placówki, pierwsze miejsce, gdzie trafi pacjent szukający pomocy. Jeśli Twoja strona powstała 4-5 lat temu, najwyższy czas na lifting lub stworzenie nowej. Zadbaj, by była funkcjonalna i przyjazna dla użytkownika. Nie korzystaj z banku zdjęć – pacjent chce zobaczyć, jak wygląda ta konkretna placówka i ludzie w niej pracujący. (pamiętaj o zgodach na udostępnienie wizerunku pracowników, jeżeli chcesz zamieścić ich zdjęcia). Stwórz ciekawe i profesjonalne treści na stronę. Sprawdź, czy nie ma w nich literówek czy błędów ortograficznych (tak, to też się zdarza). Dbaj, by treści na stronie były aktualne.

Media społecznościowe

Kiedyś założyłeś Facebooka, bo wszyscy mieli. Pomysły na prowadzenie fan page’a skończyły się po miesiącu, a profil od dawna leży odłogiem. Mam złą wiadomość – Twoja konkurencja z powodzeniem wykorzystuje to narzędzie komunikacji. Wiedzą co robią – wg danych PwC  Health  Research Institute  40% internautów szuka opinii dotyczących terapii i lekarzy w sieci,  co trzeci porównuje swoje symptomy z opisanymi na Facebooku, YouTube i Twitterze. Z kolei z danych Instytutu Monitoringu Mediów  wynika, że miesięcznie w Internecie pojawia się kilkaset zapytań związanych z poszukiwaniem lekarza.  (więcej na ten temat w moim artykule dla Pro Medico).

Najwyższy czas podejść do mediów społecznościowych poważnie. To naprawdę potężne narzędzie marketingowe.

Google

Druga strona Google – Legenda głosi, że ktoś, kiedyś na nią kliknął. Dlatego coraz więcej placówek korzysta z usług pozycjonowania i Google Ads po to, by znaleźć się w ścisłej czołówce wyników wyszukiwania. Nic dziwnego  Google- to podstawowe źródło informacji dla większości osób. To, co możesz zrobić na początek, to założyć bezpłatną wizytówkę Moja Firma oraz zadbać, by treści pojawiające się na Twojej stronie internetowej były wartościowe dla pacjentów. (jeżeli zastanawiasz się, o czym pisać z pomocą przyjdzie kolejne bezpłatne narzędzie – Google Trends).

Rezerwacja online

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, najwyższy czas umożliwić pacjentom rejestrację online. Przyzwyczailiśmy się do załatwiania spraw przez Internet. Często dopiero wieczorem, kiedy poradnie są już zamknięte,  mamy możliwość zerknięcia do kalendarza i umówienia terminu wizyty. Mając do wyboru dwie placówki o podobnym standardzie –  jedną z rejestracją przez internet o każdej porze, drugą, do której będzie można zadzwonić dopiero rano, którą wybierze pacjent?

Obsługa pacjenta

Inwestując w wizerunek firmy w sieci pamiętaj, że na końcu pacjent stawi się w placówce osobiście.  Nie pozwól, by poczuł się rozczarowany. Zasada jest prosta – wizerunek, który tworzysz w Internecie, musi być spójny z rzeczywistością. (mówiąc wprost – kłamstwo ma krótkie nogi). Pierwszą osobą, z którą zetknie się pacjent, jest zwykle personel recepcji. Zadbaj o to, by był profesjonalnie przygotowany do swojej roli. To, w jaki sposób przebiegnie ten pierwszy kontakt z placówką, może zdecydować czy pacjent zostanie czy pójdzie do konkurencji.  Tam, gdzie w grę wchodzi zdrowie i życie, pojawiają się ogromne emocje. Personel medyczny placówki musi być przygotowany na trudne rozmowy z pacjentami. Niestety na studiach medycznych zajęć z komunikacji wciąż jest niewiele. Wielu lekarzy przyznaje, że nie czuje się wystarczająco przygotowanych do takich rozmów Tymczasem dla wielu pacjentów umiejętność rozmowy i tłumaczenia etapów leczenia są tak samo ważne jak sama terapia.

Powyższe punkty oczywiście nie wyczerpują listy tematów, na które warto zwracać uwagę, prowadząc placówkę medyczną. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie działania przyniosą najlepsze efekty w przypadku Twojej placówki, skontaktuj się z nami: 662 319 035.