
Przychodzi dziennikarz do szpitala…
2 sierpnia 2019
Prowadzisz placówkę medyczną? 5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.
23 września 2019Czy każda placówka ochrony zdrowia powinna być obecna w mediach społecznościowych?

Pytanie pojawia się dość często. Słyszałam też już wiele argumentów za i przeciw, na których swoją decyzję o byciu lub niebyciu w social mediach opierają zarządzający. Argumenty za są raczej oczywiste – niemal każda firma prowadzi fan page. To doskonałe narzędzie do budowania pozytywnego wizerunku i docierania do klientów.
„Naszych pacjentów nie ma na Facebooku”
Z kolei jednym z często wymienianych powodów, dla których zarządzający nie decydują się na obecność placówki w mediach społecznościowych, jest fakt, że oferta kierowana jest głównie do osób po 50. czy 60. roku życia. Dotyczy to np. niektórych przychodni. „Naszych pacjentów nie ma na Facebooku” – słyszę. Na pewno? Z roku na rok seniorzy stanowią coraz większy odsetek korzystających z Internetu i social mediów.
Według badań opublikowanych przez https://napoleoncat.com/pl/ na koniec ubiegłego roku, z Facebooka korzysta 6% użytkowników w wieku 55-64 lata i niemal 4% w grupie 65+. Mało? Zważywszy, że liczba użytkowników w Polsce to ok. 17 mln, te 10% to spora grupa. Co więcej, to często bardzo aktywni użytkownicy. Drugą grupą, o której warto pomyśleć, jeśli kierujemy ofertę do pacjentów 55+, są osoby w wieku 35-45 lat, które stanowią aż 20% obecnych na Facebooku. Dlaczego? Bo bardzo często to właśnie dorosłe dzieci zachęcają rodziców do badań, szukają dla nich lekarza czy możliwości diagnostycznych. Często biorą na siebie odpowiedzialność za zdrowie seniorów w rodzinie, pilnują terminów wizyt itd.
To naprawdę działa
O tym, że ten kanał dotarcia naprawdę działa przekonałam się osobiście, rozpowszechniając informację na temat badań profilaktycznych dla osób 55+, które organizował jeden z moich klientów. Lista chętnych w kilka dni zapełniła się na miesiąc do przodu, a na pytanie, skąd Pan/Pani dowiedział/a się o organizowanej akcji – zdecydowana większość odpowiadała, że z mediów społecznościowych.
Wracając więc do pytania – czy każda placówka ochrony zdrowia powinna być na Facebooku?
Na pewno warto to rozważyć. Dla zdecydowanej większości będzie to cenny kanał dotarcia do potencjalnych pacjentów.
Kiedy nie warto się na to decydować?
- Jeżeli wiesz, że nie będziesz miał czasu na regularne posty. Jeśli profil ma być martwy, lepiej go nie zakładać. Wyjściem jest zlecenie prowadzenia social mediów firmie zewnętrznej (na przykład nam ?)
- Jeżeli placówka ma za sobą niedawny kryzys lub bardzo złą opinię, a w sieci roi się od negatywnych komentarzy. Wtedy założenie nowego profilu powinno być poprzedzone dogłębną analizą i wprowadzeniem całego programu naprawczego. Tu też warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji. Straty związane z utratą reputacji mogą być naprawdę dotkliwe. Im szybciej zaczniesz działać, tym większe szanse, że firma podniesie się po kryzysie. Więcej o kryzysach piszę tu: https://5pr.media/przychodzi-dziennikarz-do-szpitala/
- Jeśli masz pewność, że założenie konta w mediach społecznościowych nie wniesie nic do twojego biznesu. Pewność popartą badaniami i wiedzą o profilu swoich klientów/pacjentów.
Nie ma uniwersalnych narzędzi komunikacji marketingowej, które działają równie dobrze w każdym przypadku. Ważne, by świadomie dobrać te, które najlepiej zrealizują cele biznesowe.